1. USG wykonywane najwyższej klasy aparatem firmy SIEMENS ACUSON CV 70
Badanie pozwalające na wykrycie różnych anomalii wrodzonych i nabytych w takich narządach jak: wątroba, nerki, śledziona, trzustka, pęcherz moczowy, gruczoł krokowy, węzły chłonne, tarczyca, sutki, jądra, jajniki, macica, stawy. Pozwala na wczesne wykrycie wielu chorób przebiegających w sposób bezobjawowy m. in. nowotworów.
2. Badanie przepływów w tętnicach
Jest badaniem, które w sposób obrazowy pozwala na ocenę zmian miażdżycowych w naczyniach tętniczych w postaci dużych blaszek miażdżycowych lub zmian wczesnych jak pogrubienie śródbłonka naczyniowego. Dzięki tej metodzie można monitorować proces miażdżycowy, jego zaawansowanie, progresję lub zahamowanie w następstwie skutecznego leczenia. W profilaktyce miażdżycy należy więc uwzględnić oprócz badania poziomu cholesterolu także badania przepływów w tętnicach zwłaszcza szyjnych, kręgowych, nerkowych oraz kończyn dolnych. Jest to bezbolesna metoda obrazowa o bardzo dużym stopniu czułości, łatwo powtarzalna.
3. Badanie przepływów w żyłach
Pozwala na wykrycie anomalii w układzie żył powierzchownych, głębokich oraz żyłach łączących oba układy. Dzięki tej metodzie można stwierdzić obecność zmian zakrzepowych w układzie żylnym, ocenić ich stan zagrożenia unikając dzięki temu niekiedy ciężkich powikłań zagrażających życiu jak zator tętnicy płucnej a także monitorować leczenie tychże zmian po zastosowaniu leczenia przeciwzakrzepowego. Jest metoda bezbolesną, powtarzalną o wysokim stopniu czułości.
4. Echo serca (Badanie echokardiograficzne, USG serca)
Polega na oglądaniu serca aparatem USG wzbogaconym o możliwość pomiaru przepływu krwi przez serce. Echo serca jest wykonywane w celu oceny budowy i pracy zastawek serca naturalnych lub sztucznych, pomiaru wielkości i pracy komór serca, grubości jego ścian oraz diagnostyki wad serca. To badanie pozwala również zdiagnozować obecność płynu w worku osierdziowym (worku otaczającym serce) lub skrzeplin w jamach serca. Wskazane zwłaszcza u chorych z chorobą wieńcową, nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością krążenia, kardiomiopatią, zapaleniem mięśnia sercowego, wsierdzia lub osierdzia, zaburzeniami rytmu, po zawale serca.
dr n. med. Mariusz Kret